The film Slovo directed by Beata Parkanová is in cinemas and has won two awards at the festival in Karlovy Vary, for directing and the lead man role. The film depicts the relationship between husband and wife that will be affected by the Soviet invasion of 1968. Barkan’s films feature long shots of one actor while the other speaks. “Often the word it touches touches more than the one it touches. Often you don’t think about it, and you don’t realize it,” explains the director.
Prague

Post it on Facebook
Share on Twitter


Post on LinkedIn


printing presscopy the url
Short title

Close
Director Barkanova says that what we say, however, can change the life of the other person, touch them, affect them. “We thought this was how we were going to operate, that we would follow those who spread the word,” he explains.

Guest: Director Beata Barkanova. Hosted by Adéla Gondíková

In the movie Slovo, this means, for example, that Czech actress Pulko Plevka is rarely captured on camera. “He’s always there in a way, and I think he’s such proof of the highest acting and charisma that you don’t even need a direct shot of him. I like him for the fact that he was able to do that, and that he controls the entire space,” says the director.

The main role was played by Martin Wenger, his partner Gabriela Mikulkova. “She is an underrepresented actress and it does not matter if this is said, she also says that about herself – that with this film she entered the star ranks as an unknown actress,” Barkanova admits.


Lidé pořád věří na čarodějnice. A když ne, tak mají ve vesnici divnou ženu, říká Nvotová o filmu Světlonoc


Číst článek


„Ale ona se mi nesmírně líbila a myslela jsem na ni, že až bude příležitost, že bych s ní chtěla zkusit pracovat. Pro tuto roli mi přišlo, že to bude ono – Věra, kterou hraje, je rázná, pevná žena, ale zároveň má v sobě křehkost. Gabriela Mikulková má i velmi podobné držení těla, chodí rovná, má dlouhý krk, když vejde do prostoru, tak ho fyzicky promění. A zároveň má v očích měkkost.“

Menší role hrají ve filmu známí herci. „Ať je to právě Bolek Polívka nebo Taťjana Medvecká. Snad měli po přečtení scénáře pocit, že je to něco smysluplného,“ doufá režisérka.

Přimazlený muž a žena

K filmu zároveň vychází nejen soundtrack, ale celé album. Texty také napsala Parkanová. Ústřední píseň Slovo zpívají Vojtěch Dyk a Lenka Dusilová na hudbu, kterou složil  Jan P. Muchow.

„Domluvili jsme si, že nechceme oprašovat duety z roku 1968 a že zkusím napsat text. A Honza udělal tu chybu, že mě za něj pochválil, všichni byli zjihlí, jak se jim to líbilo, tak jsem toho napsala víc,“ glosuje Parkanová.


Žena jako nevyřešený případ. Jihokorejské drama Podezřelá spojuje detektivní zápletku, emoce a něhu


Číst článek


Psala o pocitech a náladách, které sama zná, a Muchow s texty oslovil další hudebníky. „Bylo pro mě nesmírným překvapením, když se to pak vracelo zhudebněné, slyšet, jak se komu text otevřel, jakou emoci v něm vyvolal a kam ho hudbou posunul dál,“ přiznává režisérka.

V úvodní písni použila slovo „přimazlená“. „Myslím, že když muž se ženou mají vztah, že se ještě dokážou ve ztišené chvíli přimazlit, tak tam ještě něco důležitého, základního probíhá. Myslela jsem na to, že na konci filmu by si ty dvě osoby měly říct, že ještě dokážou být přimazlení.“

Jindy ale film pracuje s tichem. „Říkali jsme si, že někdy to v tom filmu prostě je, v tom jak to Martin Finger a Gabriela Mikulková hrají. Věřila jsem, že je to tam cítit,“ říká Parkanová s tím, že některé scény nechtěla emočně dál rozvíjet za pomoci hudby.

door of the world

The film won two awards at the Karlovy Vary International Film Festival, one for directing and one for the lead male role. “I didn’t expect the award and didn’t even think about it at all. I just wanted the movie to be a hit on Fary,” Barkanova says, sneaking up on her acceptance speech:

Beata Barkanova, Director | Photo: Elena Horalkova

“I’ve never won anything in my life, I was an uncompetitive kid. All the kids won the Olympics, they ran the farthest, they jumped or flipped, and I didn’t do anything. The only competition I ever won was eating dry rolls. Now you don’t know what If this is a win or a loss, if you want to get the diploma, if you will be proud of it.”

But the festival award opened the door for her to the world. The film will be shown in Vancouver in two weeks, then in Israel and Cairo. “Germany is also in talks,” says Beata Barkanova.

Listen to the full interview in the audio.

Adela Gundikova, Ph.D.

Post it on Facebook
Share on Twitter


Post on LinkedIn


printing presscopy the url
Short title

Close
#Slovo #Director #talk #filming