“He had a way of thinking that I should be on the stove and not talk and he would decide everything,” says Klára, the heroine of the second episode of the podcast Hranice šlání. Today, he already knows how important it is to set boundaries, which is why relationships work differently. Psychotherapist Natalia Schwab-Figosh comments on the story of her first romance, when her partner defined her role as a housewife, and sociologist Lucy Jarkovska adds social context.
Prague

Post it on Facebook
Share on Twitter


Post on LinkedIn


printing presscopy the url
Short title

Close
Violence Frontier 2: I Didn’t Want To Be Just A Housewife And A Sex Tool At 17, My Partner Didn’t Understand | Photo: Nikola Lugosova

“His idea of ​​sex was that I was a tool for him. When I said I didn’t want it, we were already getting into an argument,” Clara recalls of her first serious relationship. Disappointed with the superficiality of the first relationships, she was happy to find a boy she really liked.

Hear the story of Clara, whose first partner expects obedience, housekeeping, and everyday sex from her

But problems soon appeared. “I moved in with him four months later, and I was only 18. We were living in the family home above his parents. Suddenly we had to shop, take care of ourselves, change the bed, do the dishes, do the laundry. That’s how it started, the first arguments emerged,” Clara describes.

“I slipped into it inconspicuously, he was sneaky. Then I had to do everything related to the apartment, shopping and cooking, he came home from work and that was the end of his activities.”

“It is amazing how quickly he made her his housekeeper. The division of roles was without prior consensus. He works and she goes to school but she is a housewife. And it was very clear ”, comments psychologist Natalia Schwab-Figosh, who said that it is also unusual for partners to move Very quickly.


‚Nevěděla jsem, že to je znásilnění, když to bylo v mé vlastní posteli.‘ Anna si vyčítala, že se víc nebránila


Číst článek


„Myslím, že to je tak nastavené v mnoha rodinách, že otec vydělává peníze a tím to končí, máma má taky práci, ale stará se o domácnost a táhne to,“ přiznává Klára.

Patriarchální kultura

Socioložka Lucie Jarkovská upozorňuje na to, že jsme obklopeni patriarchální kulturou: „Která vymezuje určité role mužům a ženám, vloží jim to do hlav a do jejich představ o tom, jak má fungovat vztah a jak mají fungovat oni sami.“

V této kultuře platí genderově rozdělené role a děti se je od malička učí: děvčata pomáhají doma, kluci mohou jít sportovat. „Po ženách chceme hlavně, aby byly krásné a moc se neprojevovaly. I v dospělosti jsou pak zvyklé se stále kontrolovat, jestli svým jednáním náhodou neškodí,“ upozorňuje socioložka.


Traktoristka, sedmikráska, puťka. Jak se v Česku dekádu po dekádě měnilo zobrazování ženy


Číst článek


„Patriarchát toleruje také agresi. Od těch nejnižšcích projevů, jako jsou obrázky ve slabikáři, kde kluk tahá holčičku za cop – a my to považujeme za roztomilé, kluci jsou kluci. Pak že jsou kluci v sexu dravější, ale ne predátoři. A až když to přeroste určitou mez, tak řekneme, že to byly individuální příprady, ale nevidíme to jako součást kultury,“ říká socioložka Jarkovská a k mužským rolím dodává:

„Muži mají být hypersexuální, mít hodně zkušeností, k ženám přistupovat trochu instrumentálně. Hodně z nich to také nevyhovuje, ale často to musí hrát před ostatními, protože to je znak mužství a také aby si o nich někdo nemyslel, že jsou gay.“

Nárok na ‚ne‘ ve 30 procentech

„Neměla jsem v té době žádné představy o sexu. Ze začátku to bylo o souhlasu, když jsem řekla ne, tak to respektoval, ale pak už ne. Jeho představa byla, že já jsem nástroj na sex. Měla jsem nárok na ‚ne‘ tak ve 30 procentech, on měl zbylých 70 procent. Říkal, že to bude rychlé, však o co jde, že ho nemiluju, občas jsem byla přinucená, občas si raději řekla, že nechci další hádku, ať udělá, co potřebuje, a jdeme spát,“ vzpomíná Klára.

Jednou si její partner během sexu sundal bez jejího souhlasu kondom. „Dostala jsem panickou ataku, svíjela jsem se v slzách po kuchyni. On na mě ještě začal křičet, pak práskl dveřmi a jel za kamarády na pivo. Přetrpěla jsem to, odpustila jsem mu, usmířili jsme se a šlo to dál. Nevím proč, dnes bych se po tomhle s partnerem rozešla.“


Holky-dávačky a kluci-grázlové. Oběti sexuálního násilí se často chovají nelíbivě, říká advokátka Hrdá


Číst článek


Sundat kondom bez souhlasu partnera je přitom v některých zemích trestné, upozorňuje psychoterapeutka Natália Schwab-Figusch. „U nás to zatím trestné není, ale mělo by být,“ zdůrazňuje s tím, že Klára zažila v tomto vztahu sexuální násilí.

Nakonec se vzdělal

Klářin vztah se nakonec rozpadl. Partner ji z domácnosti vyhodil s tím, že chce skončit se stereotypem a seznamovat se s jinými ženami. Klára později odešla do Prahy za studiem.

„On se pak změnil, někdy po roce se mi omlouval, že nevěděl, že to dělá špatně. Ani neměl, jak se to dozvědět, jediný, kdo mu to říkal, jsem byla já. Posílala jsem mu příspěvky třeba od sdružení Konsent a myslím, že se potom edukoval,“ dodává Klára.

Listen to the entire podcast in the audio.

Táňa Zabloudilova

Post it on Facebook
Share on Twitter


Post on LinkedIn


printing presscopy the url
Short title

Close
#didnt #housekeeper #sex #tool #Clara #remembers #relationship #full #gender #stereotypes